Thajský box

Thajský box

Aj keď Thajský box patrí medzi najdrsnejšie bojové športy, trénujú ho aj obyčajní ľudia, ktorí chcú získať kondíciu, sebavedomie alebo rýchlo schudnúť.

Vo svete mu hovoríme aj ako Muay Thai alebo Thai box.

Muay Thai vznikol v Thajsku, kde je považovaný za národný šport, pretože odráža históriu a tradície celej krajiny. Základy ovládajú obyvatelia všetkých spoločenských vrstiev. Ovplyvnil ho budhizmus a animiznus. Profesionálni bojovníci pochádzajú väčšinou z nižších ekonomických vrstiev. Motívom je vysoký zárobok za zápas a jeho podstatnú časť posielajú svojím rodinám. Pri pravidelných tréningoch bojovníci získavajú vyššiu vytrvalosť, rýchlosť, silu a sebavedomie. Okrem správneho držania tela je pre bojovníkov typické to, že majú pružné telo ako mačka a stabilný postoj. Pravých bojovníkov spoznáte podľa magického tetovania Sak Yant.

História plná krvi

Zápasilo sa na trhoch, kde bojovali len tí najtvrdší chlapi. Ľudia začali zápasy brať ako kultúrny program plný zábavy a vzrušenia. Neskôr sa stali súčasťou tradícií miestnych sviatkov a osláv.

Muay thai bol v krajine tak obľúbený, že ho začala v roku 1560 presadzovať aj Thajská armáda a stal sa bežnou súčasťou vojenského výcviku. Dôvod bol zrejmý. Thajsko bolo večne a napádané susednými krajinami. V tej dobe sa používali iné zbrane ako dnes. Boli to kópie, meče a iné zbrane určené na boj zblízka. Ak vojak počas boja stratil svoju zbraň, bol odsúdený na smrť. V týchto prípadoch sa vojaci museli naučiť brániť a hlavne používať svoje prirodzené zbrane, akými sú päste, lakte, kolená a holene.

Pomocou nových bojových techník sa podarilo Thajsku odraziť útoky nepriateľov a nasledovalo dlhé obdobie mieru. Zaujímavosťou je, že podľa starých písomných dokumentov bolo hlavným mestom Thajska starobylé mesto Ayuthaya. Nachádza sa približne 50 kilometrov severne od Bangkoku.

V tomto meste žila najmä šľachta spolu s so svojimi strážcami, ktorí denne trénovali tak, aby ochránili svojich pánov v prípade napadnutia. Takisto v období mieru sa v kondícii udržiavali aj vojaci, ktorí naďalej trénovali. Mesto Ayuthaya bolo považované za srdce Muay Thai štyri storočia. Až do roku 1767, keď sa ho podarilo nepriateľom vypáliť. V súčasnosti za tréningový raj považujeme Phuket, ktorý je navštevovaný je športovcami z celého sveta.

V roku 1921 bol postavený prvý štadión. Zápasy presunuli do ringov a stanovili sa im pravidlá, ktoré sú zachované dodnes. Od tejto doby sa Muay Thai považuje oficiálne za šport, ktorý si našiel veľa nadšencov.

Muay Thai techniky

Za zbrane thajského boxu považujeme osem končatín. Sú to dve päste, holene, kolená a dva lakte. Muay Thai techniky v Bratislave môžete trénovať v našom klube. Je to bezpečné a tým pádom vhodné ako aj pre mužov tak aj pre ženy a deti.

Jab – priamy úder prednou rukou. Najzákladnejší úder od ktorého sa odvíjajú iné techniky.

Direct – priamy úder zadnou rukou.

Cross – Nazývaný tiež ako hák. Je to bočný úder na tvár súpera.

Uppercut – Poznáme tiež ako zdvihák, úder zospodu spravidla na bradu.

Spinning back fist – Úder rukou z otočky.

Elbow – Úder lakťom.

Low kick – nízky bočný kop na stehno.

Round kick – stredne vysoký bočný kop na rebrá.

High kick – vysoký bočný kop do výšky hlavy.

Push Kick – priamy kop na brucho, hruď alebo hlavu.

Spinning back kick – kop nohou z otočky

Knee – úder kolenom.

Clinch – chytenie a zafixovanie súperovej hlavy a následné útočenie lakťami a kolenami.

Obrana

Podobne ako pri trénovaní úderov rukami a nohami, je veľmi dôležité trénovať tiež obranu. Tá je považovaná za neodmysliteľnú súčasť Muay Thai techník. Pomocou nej dokážeme chrániť jednotlivé časti tela, pričom najdôležitejšia zo všetkého je hlava. Tú môžeme ochrániť napríklad blokovaním spojením rúk pre našou hlavou, krokom vzad alebo uhnutím do strany.

Tréning a kondícia

Tréningy Muay Thai sú zamerané predovšetkým na budovanie fyzickej zdatnosti. Zvyčajne začínajú polhodinovou rozcvičkou.

Ktorá obsahuje napríklad: beh, skákanie cez švihadlo, tieňový box, boxovanie do vreca, cvičenie s vlastnou váhou, prípadne s pomôckami ako je medicinbal a činky. Uvedené cviky prebiehajú v intervaloch. Tie trvajú zvyčajne 3 minúty. Po skončení každého intervalu nasleduje minútová pauza na odpočinok a osvieženie. Rovnako dobrým pomocníkom pre získavanie kondície a trénovanie úderov sú boxovacie lapy. Pre nováčikov je najzaujímavejšie skákanie na pneumatike z traktora, pretože sa s tým v drvivej väčšine športov nestretneme.

Intenzita tréningov sa zvyšuje u pokročilých, kde súčasťou bežného tréningu je sparing. Sparing je vo svojej podstate tréning, ktorý prebieha formou boja. Členovia klubu si pod dohľadom trénera precvičujú Muay Thai techniky, ktoré sa počas tréningu naučili. Cieľom je dosiahnutie maximálneho výkonu jednotlivca. Pravidelným a dlhodobým trénovaním človek tak získava úžasnú kondíciu. Mnoho profesionálnych zápasníkov trénuje až 2 krát denne a to 5 dní v týždni.

Pravidlá

Pri profesionálnych zápasoch sa okrem rukavíc používajú len chrániče zubov, bandáže a suspenzor, čo ocenia najmä muži. Na rozdiel od klasického boxu sú povolené sú údery lakťami a kolenami. Boj na zemi je ako napríklad v MMA je zakázaný.

V zápasoch sa stretávajú len bojovníci, ktorí spadajú do rovnakej váhovej kategórie. Váženie prebieha vždy pred zápasom. Ak by sa v ringu stretol bojovník, ktorý má 91 kilogramov s bojovníkom vážiacim len 63 kilogramov, mal by obrovskú nespravodlivú výhodu. Profesionálne zápasy sú rozdelené na 5 kôl, pričom každé z nich trvá búd 2 alebo 3 minúty. Amatérske zápasy sú rozdelené na 3 kolá trvajúce 2 minúty.

Ring

Ring určený pre zápasy o titul alebo medzinárodné zápasy musí mať minimálne 6 x 6 metrov. Poznáme aj iné veľkosti ringu, tie však závisia od príslušných zápasníckych tried, 4 x 4 metre, 5 x 5 metrov. Štandardom ringu je podlaha hrubá minimálne 2 centimetre a po celom obvode ringu sú natiahnuté minimálne štyri laná. V rohoch sa nachádzajú ochranné žinenky.

Magické tetovanie Sak Yant

Nositeľ tetovania Sak Yant získava nadprirodzené schopnosti. Zaujímavé je, že sa netetuje strojčekom ale bambusovými ihlami. Aby bola mágia účinná, musí bojovníkov tetovať budhistický mních.

Tetovanie má veľký význam najmä pre Thai boxerov, ktorí tak získajú nezraniteľnosť. V súčasnosti tento typ tetovania je veľkým trendom. Nositeľnou magického tetovania Sak Yant je aj Angelina Jolie spolu s jej manželom Bradom Pittom.